Check it out! New Parts for the RC10B6/B6D Team Kits
BD B6D Parts List
STANDARD OR OPTION PART
UPC Item No. Description B6 B6D
784695 013643 1364 FT Aluminum Servo Horn 23T, 15.5 mm O O
784695 013667 1366 FT Aluminum Servo Horn 25T, 15.5 mm O O
784695 914940 91494 12mm Machined Shock Spacers, V2 O O
784695 916340 91634 12mm Shock Pistons, V2 S S
784695 916500 91650 B6 Chassis S S
784695 916524 91652 B6 Side Rails S S
784695 916548 91654 B6 Top Plate S S
784695 916555 91655 B6 Front Ballstud Mount S S
784695 916562 91656 B6 Bulkhead S S
784695 916586 91658 B6 Aluminum Bulkhead O O
784695 916593 91659 B6 Brass Bulkhead O O
784695 916616 91661 B6 Front Shock Tower, flat O S
784695 916630 91663 B6 Front Shock Tower, gull wing S O
784695 916654 91665 B6 Rear Tower S S
784695 916678 91667 B6 Steering Assembly S S
784695 916685 91668 B6 Aluminum Steering Bellcrank O O
784695 916692 91669 B6 Aluminum Steering Rack O O
784695 916708 91670 B6 Hinge Pin Set S S
784695 916715 91671 B6 Flat Front Arms O S
784695 916722 91672 B6 Flat Front Arms, hard O O
784695 916739 91673 B6 Gull Wing Front Arms S O
784695 916746 91674 B6 Gull Wing Front Arms, hard O O
784695 916753 91675 B6 Caster Blocks S S
784695 916760 91676 B6 Caster Hat Bushings S S
784695 916777 91677 B6 Steering Blocks S S
784695 916791 91679 B6 Steering Block Arms S S
784695 916821 91682 B6 Front Axles S S
784695 916838 91683 B6 Titanium Front Axles O O
784695 916852 91685 B6 Bumpers S S
784695 916869 91686 B6 Aluminum Arm Mount, C S S
784695 916876 91687 B6 Brass Arm Mount, C O O
784695 916883 91688 B6 Aluminum Arm Mount, D O O
784695 916906 91690 B6 Brass Arm Mount C, 25g O
784695 916920 91692 B6 Rear Gearbox Brace S S
784695 916937 91693 B6 Rear Ballstud Mount S S
784695 916951 91695 B6 Rear Arms S S
784695 916968 91696 B6 Rear Arms, hard O O
784695 916975 91697 B6 Rear Hubs S S
784695 916982 91698 B6 Rear Hub Link Nuts S S
784695 917019 91701 B6 Differential Outdrives O S
784695 917026 91702 B6 Ball Differential Kit O S
784695 917033 91703 B6 Gear Differential Kit S O
784695 917064 91706 B6 Standup Gearbox, 3-gear O S
784695 917071 91707 B6 Standup Gearbox, 4-gear O O
784695 917088 91708 B6 Laydown Gearbox S O
784695 917095 91709 B6 Chassis Braces S S
784695 917101 91710 B6 Top Shaft S S
784695 917118 91711 B6 Gear Cover, 4-gear O O
784695 917125 91712 B6 Gear Cover, 3-gear O S
784695 917132 91713 B6 Standup Motor Plate, 3-gear O S
784695 917149 91714 B6 Standup Motor Plate, 4-gear O O
784695 917156 91715 B6 Laydown Motor Plate S O
784695 917163 91716 B6 Idler Gear, 39T, laydown S O
784695 917170 91717 B6 Idler Gear, 26T, standup O S
784695 917187 91718 B6 Wing/Body Mount S S
784695 917194 91719 B6 Servo Mounts S S
784695 917200 91720 B6 Shock Bushings, long S S
784695 917217 91721 B6 Shock Eyelets S S
784695 917224 91722 B6 Ballcups S S
784695 917231 91723 Turnbuckles, 3×48 mm S S
784695 917248 91724 B6 Steering Link S S
784695 917293 91729 B6 Thumbscrews S S
784695 917309 91730 B6 Battery Tray Shoulder Screws S S
784695 917316 91731 B6 Battery Strap S S
784695 917347 91734 B6 Battery Foams S S
784695 917354 91735 B6 Front Anti-roll Bar Kit O O
784695 917361 91736 B6 Rear Anti-roll Bar Kit O O
784695 917385 91738 M4 Serrated Nuts S S
784695 917392 91739 B6 Body, clear S S
784695 917408 91740 B6 Lightweight Body, clear O O
784695 917415 91741 B6 Wing S S
784695 917422 91742 B6 Decal Sheet S S
784695 917439 91743 Adhesive Hook and Loop S S
784695 917453 91745 B6 Aluminum Chassis Weight, 9g O O
784695 917460 91746 B6 Aluminum Chassis Weight, 13g O O
784695 917477 91747 B6 Steel Chassis Weight, 25g O O
784695 917484 91748 B6 Steel Chassis Weight, 40g O O
784695 917491 91749 Screws, M2x3 mm FHCS O O
784695 917507 91750 HD Ti Ballstuds, 4mm O O
784695 917514 91751 HD Ti Ballstuds, 6mm O O
784695 917521 91752 HD Ti Ballstuds, 8mm O O
784695 917538 91753 HD Ti Ballstuds, 10mm O O